Кастрація (стерилізація) собак, кішок та ін. тварин — операція (найчастіше хірургічна), що полягає у видаленні статевих залоз у тварин з метою запобігання природного запліднення. В результаті кастрації різко знижується кількість статевих гормонів в крові, що призводить до придушення вторинних статевих ознак, а також стає неможливою вироблення сперматозоїдів або яйцеклітин, що призводить до неможливості мати потомство.
Каструючи тварину, ми все-таки йдемо проти природи. Але всі власники цих чудових творінь природи чули вимогливі котячі пісні в шлюбний період. Таке витерпіти здатний не кожен власник. А якщо кожен раз давати таблетки для придушення тічки, тоді ваш улюбленець буде відчувати природну потребу в продовженні роду, чи не краще вирішити проблему раз і назавжди. Навіщо мучити себе і тварину.
Ми вважаємо, що не стерилізувати тварину можна в тому випадку, коли власник тварини може подбати про потомство, візьме на себе відповідальність за долю маленьких беззахисних кошенят і цуценят.
Тепер поговоримо про методи, техніці стерилізації кішок, котів, собак і тхорів.
У кішок Ця операція називається оваріогістеректомія - видалення яєчників і матки.
Найбільш оптимальний вік для стерилізації кішок 9-12 місяців, але можна стерилізувати кішку і в більш літньому віці (обмежень у віці немає), але стерилізація самок в оптимальні терміни дає мінімальний ризик розвитку патологій з боку пухлин молочних пакетів, мастопатій.
Стандартна техніка стерилізації кішок яку практикують багато ветеринарні клініки:
Після введення тварини в наркоз, хірург виконає невеликий розріз 3-5 см нижче пупка (позадіпупочний оперативний доступ), потім витягує роги матки, накладає лігатури вище і нижче яєчників і тіла матки в області біфуркації матки, потім проводиться екстирпація матки і яєчників, в завершенні накладаються шви на черевну стінку, підшкірну клітковину і шкіру.
На фото представлений стандартний (позадіпупочний) метод виконання кастрації у кішок.
Харківський ветеринарний госпіталь виконує оваріогістеректомію двома методами, стандартний позадіпупочний оперативний доступ, також бічний, за умови, що тварина надійде на стерилізацію в оптимальні терміни 9 -14 місяців, або за рішенням ветеринарного хірурга при огляді тварини.
Переваги бічного доступу:
Техніка виконання даного методу:
Хірург робить шкірний надріз шириною близько 5-7 міліметрів в напрямку шкірного розрізу розшаровує м'язові волокна відповідно до їх ходом, потім в тому ж порядку, як і при позапупковому доступі, проводиться Витяг яєчників і рогів матки за допомогою спеціального кастраційного гачка (Spay hoon).
На знімку представлений гачок (Spay Hoon), також видно розріз не більше 5-7 мл.
Після вилучення виконується легування судин, яєчників, і тіла матки, в області біфуркації рогів матки, потім також проводиться екстирпація яєчників і матки.
На знімку видно відпрепарована матка, підготовлена до видалення.
У завершенні м'язи черевної стінки в області розшарування пошарово закриваються розсмоктується шовним матеріалом, за бажанням власника тварини, хірург виконує внутрішньошкірної шов, тим же розсмоктуючою шовним матеріалом, що в свою чергу значно спрощує післяопераційний період, і час господарів, так як у випадку нашкірного шва необхідно зробити додатковий візит у ветеринарну клініку для зняття швів, внутрішньошкірної шов також краще для збереження естетичного вигляду рани ( ширина шкірного розрізу 5-7 см), при роботі з такими породами, як сфінкс і корніш рекс.
Вид шва після операції
Вид шва після загоєння 7 днів після операції
Післяопераційний догляд за кішкою.
Трохи про асептику і антисептику.
Дана підготовка операційної зводить до мінімуму післяопераційні ускладнення і дає тварині максимальні шанси на стрімку поправку після операції.
Трохи про анестезіологічне забезпечення.
Ми пропонуємо кілька видів анестезії для проведення стерилізації тварин:
Трохи про техніку кастрації котів.
Дана операція є однією з найпростіших у ветеринарній хірургії. Після введення тварини в наркоз і підготовки операційного поля хірург робить:
Кастрація тхорів проводиться під загальним наркозом також методами як і кастрація кішок і котів.
Також в разі кастрації тхорів ми рекомендуємо попутне видалення анальних залоз, які розташовані під хвостом біля основи ануса, які в свою чергу служать причиною неприємного запаху в місці проживання улюбленця.
Сторінку підготував
хірург Харківського ветеринарного госпіталю,
лікар ветеринарної медицини
Сердюк Віталій Ігорович.